Przystępując do prac związanych z czyszczeniem dywanów lub wykładzin dywanowych stajemy przed problemem, jaki wybrać środek do czyszczenia dywanów? Oferta rynkowa jest bardzo bogata, więc osoby mniej zaznajomione z tematem mogą czuć się zakłopotane. Dlatego – opierając się na naszym wieloletnim doświadczeniu – postaramy się pomóc w wyborze i odpowiedzieć na pytanie, na jaki preparat do dywanów się zdecydować.
Wybór sposobu czyszczenia
Oczywistym faktem jest to, że konkretny preparat do dywanów przyporządkowuje się wybranej metodzie czyszczenia. Dlatego w pierwszej kolejności należałoby zrobić dokładne rozeznanie, z jakiego rodzaju dywanem, czy wykładziną będziemy mieli do czynienia. Dotyczy to zarówno rodzaju włókna (składu i wysokości runa), jak i stanu zabrudzeń. Ważnym czynnikiem decyzji odnośnie wyboru metody czyszczenia mogą się również okazać warunki, w jakich trzeba będzie wykonać usługę czyszczenia. Dużymi ograniczeniami w tej kwestii mogą być na przykład takie czynniki, jak umiejscowienie mebli (zwłaszcza takich, których z różnych powodów nie da się przesunąć), czy też rodzaj podłoża (wrażliwe na wilgoć, bądź nie). Innym czynnikiem jest czas na wykonanie usługi od momentu rozpoczęcia do momentu oddania wyczyszczonego dywanu lub wykładziny.
Poważne potraktowanie tematu rozeznania powierzchni, która ma być czyszczona w znaczącym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo ostatecznego sukcesu. Przede wszystkim pozwala na wybór odpowiedniej metody czyszczenia. To zaś rzutuje na optymalny dobór środków, jak również prawidłowe zaplanowanie logistyczne całej usługi.
Jaki wybrać środek do czyszczenia dywanów?
Wybór metody czyszczenia w dużym stopniu ukierunkowuje na to, jaki będzie zestaw stosowanych środków chemicznych. Pojawia się jednak pytanie, czy korzystać ze środków jednego producenta, czy też łączyć środki do prania dywanów pochodzące z różnych firm? Biorąc pod uwagę nasze wieloletnie doświadczenie stoimy na stanowisku, że najlepszym rozwiązaniem byłoby korzystanie z preparatów pochodzących od jednego producenta. Dotyczy to oczywiście jednego procesu czyszczenia. Na przykład biorąc pod uwagę środki do prania dywanów firmy Carpet Cleaner, wszystkie preparaty są oparte na podobnej bazie chemicznej. W konsekwencji różne środki, na przykład prespray, odplamiacze i proszek wzmacniają nawzajem siłę swojego działania. Uzyskujemy w ten sposób maksymalizację efektów czyszczenia. Nie ma niebezpieczeństwa kolizji komponentów chemicznych. Mogłoby to prowadzić do zwalczania jednej chemii przez drugą i w efekcie – do zmniejszania skuteczności poszczególnych środków.
Przykład
Przykładem takiej kolizji może być korzystanie ze źle dobranego prespraya w połączeniu z proszkiem Carpet Cleaner. Wybierając jeden z czterech aktywatorów Crystal Cleaner mamy pewność, że prespray „zrobi swoją robotę” i rozpuści brud a następnie zwiąże go w mikrokapsułki. W kolejnym etapie czyszczenia proszek Carpet Cleaner zaabsorbuje mikrokapsułki ze związanym brudem pozostawiając wykładzinę czystą i świeżą. Z kolei wybór prespraya innej firmy może (choć nie musi) spowodować ślizganie się proszku po zwilżonej powierzchni, zamiast efektywnej absorpcji. O ile w takiej sytuacji prespray sam w sobie zadziała, o tyle nie wystąpi wzmocnienie efektu poprzez wykorzystanie siły czyszczącej proszku.
Środki jednego, czy różnych producentów?
Jak wspomniano powyżej najlepszym rozwiązaniem byłoby korzystanie podczas jednego procesu czyszczenia z preparatów pochodzących od jednego producenta. Choć byłoby to rozwiązanie idealne zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe. Występują bowiem sytuacje, kiedy w asortymencie danego producenta nie występuje potrzebny w danym momencie preparat do dywanów. Poza tym osoba wykonująca czyszczenie, bazując na własnym doświadczeniu, może mieć przekonanie o większej skuteczności jednego preparatu względem innego.
Czy w takiej sytuacji należy się ograniczać i na siłę stosować środki jednego producenta? Oczywiście nie jest to wskazane. Należy w miarę potrzeb sięgać po preparaty niezbędne w danym momencie przy jednoczesnym ograniczaniu ich ilości do niezbędnego minimum. Niech w spektrum naszych zainteresowań będą jednak tylko najlepsze środki do czyszczenia wykładzin, nie zaś te pochodzące z niepewnych źródeł i od nieznanych producentów. To z pewnością pozytywnie wpłynie na efekty czyszczenia. Rekomendujemy przy tym każdorazowe dokładne zapoznanie się z instrukcją korzystania z danego preparatu, ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych ograniczeń stosowania.
Przykład
Przeanalizujmy po krótce przykład, w którym mamy do czynienia z problemem plam z kawy na dywanie lub wykładzinie dywanowej. Analizując rodzaj i stan wykładziny, jako sposób czyszczenia wybrano metodę proszkową. Warto w takim przypadku poszerzyć paletę stosowanych środków o dobrej jakości odplamiacz do kawy. Ponieważ Carpet Cleaner nie posiada w swojej ofercie takiego środka specjalistycznego rekomendujemy zastosowanie preparatu B195 Coffee Stain Remover firmy Prochem. Podobnie w sytuacji plam z krwi – warto sięgnąć po B144 Stain Pro, czy też w przypadku plam z moczu – po B153 Urine Neutraliser.
Każdy wspomniany powyżej środek do czyszczenia dywanów firmy Prochem można nabyć w naszym sklepie. Szerszą gamę preparatów do wykładzin dywanowych można znaleźć u zaufanego, wieloletniego przedstawiciela marki w Polsce – w firmie PROFCHEM. Tam także do nabycia maszyny czyszczące oraz sprawdzone produkty do pielęgnacji innych rodzajów powierzchni. Serdecznie zapraszamy do skorzystania zarówno z oferty, jak i fachowych porad.